OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď sa pri počúvaní diela hanbíte aj za jeho autora, čosi nie je v poriadku. Scott Conner a.k.a. Malefic sa na (údajne) poslednom počine pod hlavičkou XASTHUR rozhodol posunúť svoj hnilobný, monotónny blackmetal smerom k niečomu, čo mu doteraz údajne chýbalo, no šliapol výrazne mimo.
Prvé dojmy sú pritom presne opačné: v úvodnej, titulnej skladbe Malefic za pomoci éterického hlasu tak prekvapujúceho hosťa, akým je folková speváčka Marissa Nadler, buduje konštrukciu, ktorá má skutočne potenciál naplniť ambície. Krehká kompozícia postavená na kontraste krehkého spevu a mŕtvolného základu je však nasledovaná na pomery XASTHUR netypickým počtom relatívne krátkych skladieb, ktorým (úprimne a polopate povedané) chýba hlava a päta; pocit z úvodu sa zopakuje už len v kostolnej „The Abyss Holds The Mirror“, nasledujúcej miniatúre „Mourning Tomorrow“ a čiastočne v netypicky skočnej „Released From This Earth“.
Kým na predošlých nahrávkach sa Malefic možno nevedomky sústredil na budovanie jednoliatej čiernočiernej atmosféry (v ktorej sa klasické hodnotiace kritériá dokonale rozpustili), na „Portal Of Sorrow“ sa pri hodnotení pokusov o piesňovú štruktúru nedá prehliadnuť neschopnosť autora vybudovať skutočne zmysluplnú skladbu a odohrať ju na patričnej úrovni. V každej jednej stope albumu sa pritom nachádza motív, ktorý odhaľuje, že problémom nebude nedostatok talentu, ale urputná snaha realizovať ho sám – a s ňou ruka v ruke kráčajúci nedostatok autocenzúry. Inak sa nedá odpovedať na to, prečo sa basová linka nasledovaná chorým gitarovým sólom(!) v príznačne nazvanej „Shrine Of Failure“ či Marissin snový úvod „Stream Of Subconsciousness“ rozpustia ešte v rámci tej istej skladby v úplnej banalite, prečo skladby končia zrazu a „nikde“, alebo prečo sa hosťovanie Nadler prakticky obmedzilo na jedinú vokálnu polohu napchatú do každej jednej položky tracklistu. XASTHUR pracuje s podobnými základmi ako Kvarforthovi SHINING (alebo, načo chodiť ďaleko, BURZUM), ale na „Portal Of Sorrow“ zlyháva v koncovke.
Miesto chladne ambientného soundtracku k pomalému vykrvácaniu, akým boli takmer bez výnimky doterajšie regulárne počiny XASTHUR, sa z posluchu „Portal Of Sorrow“ stáva martýrium porovnateľné s pokusom dopočúvať demáč vašej lokálnej neveľmi talentovanej blackmetalovej skupiny – paralela podčiarknutá tým, že vám Scott doma vydanú dosku pošle v ručne vypísanej obálke.
Foto: www.marissanadler.com
Trefa vedľa a tvrdý náraz o stenu na konci slepej uličky.
3,5 / 10
Scott
- všetky nástroje, spev, texty, hudba
Marissa Nadler
- zbory, spev
Pete Truax
- gitarové sóla
1. Portal Of Sorrow
2. Broken Glass Christening
3. Shrine Of Failure
4. Stream Of Subconsciousness
5. Karma/Death
6. Horizon Of Plastic Caskets
7. Mesmerized By Misery
8. The Abyss Holds The Mirror
9. Mourning Tomorrow
10. Miscarriage Of The Soul
11. Obeyer's Of Their Own Deaths
12. Released From This Earth
13. The Darkest Light
14. Hiver De Glace
Portal Of Sorrow (2010)
All Reflections Drained (2009)
Defective Epitaph (2007)
Xasthur (MCD) (2006)
Subliminal Genocide (2006)
Nortt / Xasthur (split) (2004)
Xasthur / Leviathan (split) (2004)
To Violate The Oblivious (2004)
Telepathic With The Deceased (2004)
Xasthur / Angra Mainyu (split) (2004)
Nachtmystium / Xasthur (split) (2004)
The Funeral Of Being (2003)
Suicide In Dark Serenity (2003)
Nocturnal Poisoning (2002)
Xasthur / Acid Enema (split) (2002)
A Darkened Winter (promo) (2001)
A Gate Through Bloodstained Mirrors (2001)
Xasthur / Orosius (split) (1999)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Disharmonic Variations (self-release)
Stopáž: 57:59
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.